Krzyś. Lat 6. Sympatyczny, pyzaty chłopiec, który interesuje się Lego Ninjago. Uwielbia zwłaszcza Kaia i Jaya. Zna figurki z wszystkich serii, potrafi bez problemu dopasować główkę do odpowiedniego ciała. Tworzy niesamowite opowieści o ulubionych bohaterach Ninjago.
7 letni Adaś, trochę nieśmiały fan piłki nożnej. Ma swoje ulubione drużyny i zbiera karty piłkarzy. Ma już kilka albumów. Ogląda ze swoim tatą wszystkie ważne mecze. Razem też często kopią piłkę na szkolnym boisku.
Bartek. Ma cztery lata i kocha bajkę Strażak Sam. Dumnie nosi koszulki i spodenki z nadrukiem ulubionego bohatera. Sam w przyszłości zamierza pomagać ludziom i zostać strażakiem, jak tata. Ma w domu prawdziwy hełm i jechał już w wozie strażackim.
Wiecie co łączy tych trzech chłopców? Nocne moczenie*. To poważny problem, wiedzą o tym tylko Ci, którzy się z nim na co dzień borykają.
Nocne moczenie, inaczej enureza, czyli mimowolne, nieświadome opróżnianie pęcherza moczowego podczas snu, wbrew pozorom dotyka sporej liczby ludzi (w Polsce to prawdopodobnie około 300-400 tysięcy osób). Przeczytałam ostatnio, że dotyczy on 15–20% pięciolatków, 10% siedmiolatków oraz 8% dziewięciolatków. Tendencja jest oczywiście wraz z wiekiem spadkowa i osiąga 0,5–2% przypadków moczenia u osób dorosłych. Częściej przypadłość ta dotyka chłopców niż dziewczynki. Mimo tak dużej liczby osób dotkniętych tym problemem, wiedza na ten temat jest dość ograniczona. Euraza jest problemem złożonym i powodować ją mogą różne czynniki, zarówno fizjologiczne, jak i psychologiczne lub też ich połączenie. Często wiąże się to z predyspozycjami genetycznymi, może być to także objaw chorób i przebytych infekcji dróg moczowych, niewielka pojemność pęcherza moczowego, niski poziom hormonu
antydiuretycznego wydzielanego podczas snu i szereg innych czynników, o których więcej możecie przeczytać np. TUTAJ.
Moczenie nocne nie zawsze przechodzi samoistnie. Czasem jest to długofalowy, kluczowy problem w rodzinie. Jak sobie z nim radzić? Przede wszystkim nie należy go bagatelizować, ani też karać dziecka w żaden sposób, ale postępować tak, by jak najmniej go zawstydzać (warto zapoznać się z TYM tekstem), bo z całą pewnością taka sytuacja sama w sobie jest dla małego człowieka ogromnym źródłem stresu, przyczyną problemów psychicznych, które mogą skutkować obniżonym poczuciem własnej wartości, brakiem pewności siebie czy popadaniem w kompleksy. Często enureza może wywoływać również zaburzenia natury społecznej. A to wszystko z kolei nasila nocne moczenie. Należy zatem szukać pomocy medycznej, bo jak widać jest to poważne obciążenie zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Dlatego tak bardzo istotna jest także świadomość społeczna dotycząca tego tematu.
Sporo rzetelnych i przydatnych informacji na temat samego moczenia, jego przyczyn i skutków, a także niezbędnych informacji na temat wizyty u lekarza, jak się do niej właściwie przygotować i gdzie szukać pomocy w miejscu zamieszkania znajdziecie na portalu suchyporanek.pl. Dodatkowo na stronie można bezpłatnie pobrać druki pdf, które umożliwią na bieżąco monitorowanie mikcji, moczenia czy nastroju, co może być niezwykle pomocne np. w przypadku, gdy wybieramy się do lekarza. Możecie też przeczytać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące właśnie nocnego moczenia. Myślę, że świetną opcją jest możliwość pobrania mobilnej aplikacji (iOS i Android), gdzie dzienniczek mikcji oraz kalendarz moczenia dostępne są w formie interaktywnej gry,
angażującej dziecko w rozwiązywanie wspólnego, rodzinnego problemu.
W tym roku 29 maja obchodzony będzie Światowy Dzień Moczenia Nocnego i w związku z tym, w wybrane dni, na stronie suchyporanek.pl, działać będzie Poradnia Online. W dniach 22, 23, 24, 28, 31 maja oraz 4 i 5 czerwca w godz. 11-14, a także 29 maja w godz. 9-14 będziecie mogli porozmawiać z Ekspertem, który udzieli odpowiedzi na wszystkie pytania użytkowników. Pytania będzie można również zostawiać poza godzinami pracy poradni on-line. Uważam, że to ogromna pomoc i ułatwienie dla rodzin borykających się z problemem nocnego moczenia. Warto więc skorzystać.
*Wpis powstał w ramach globalnej kampanii SuchyPoranek (DryDawn), której inicjatorem i
właścicielem jest ICCS czyli międzynarodowe, multidyscyplinarne
stowarzyszenie naukowe, wspierające akcję nawiązującą do World Bedwetting Day (Światowego Dnia Moczenia
Nocnego), która w tym roku ma na celu budowanie świadomości rodziców na temat
wagi tego problemu i jego wpływu psychospołecznego na rozwijające się
dziecko.