Nie mogę uwierzyć, że od ostatniego wpisu poświęconego książkowym nowościom dla dzieci, upłynęło już pół roku. Zebrało się u nas sporo wartych polecenia książek, więc podzieliłam wpis na dwie części. Dziś będzie pierwsza, a za kilka dni druga porcja ciekawych książek. Teraz, kiedy za oknem często szaro i buro, wieczory długie, takie lektury będą jak znalazł. Uwielbiam ten czas, kiedy jesteśmy wszyscy razem, wylegujemy się na kanapie, z gorącą herbatą w kubku, okryci ciepłym kocykiem, podjadamy orzechy czy jabłka, i czytamy, czytamy, czytamy. Do tej pory najczęściej czytał tata, a my z Alexem tuliliśmy się. W ostatnim jednak czasie sporo się zmienia, bowiem z racji tego, że mamy w domu pierwszoklasistę, to Alex próbuje czytać nam. Z każdym dniem lepiej Mu to wychodzi, rzadziej się zniechęca i częściej sam sięga po książki czy komiksy. Nie myślcie sobie  jednak, że tak pięknie jest cały czas. Zdarzają się bowiem gorsze dni, gdzie żadną siłą nie możemy namówić Go do czytania. Cieszymy się niezmiernie, że tych dni nie ma dużo i kiedy słyszymy od Niego, że czytanie to fajna sprawa. Oby Mu tak pozostało :) A tymczasem przedstawiam Wam nasze ulubione książki, niektóre w dość letnim jeszcze klimacie.

1. "Piotruś Pan i Wendy" Barrie James Matthew - Wydawnictwo Wilga


Historię Piotrusia Pana, czyli chłopca, który nie chciał dorosnąć, zna chyba każdy. Muszę się przyznać, że ja znałam ją dotąd jedynie ze srebrnego ekranu. Cieszę się więc, że już mamy swój własny egzemplarz książki, bo żadna adaptacja nie oddaje jej ducha. To opowieść o wiecznym dzieciństwie w Nibylandii, wierze we wróżki, beztroskiego czasu, spełnianiu marzeń.... Książka ma sporą wartość dydaktyczną i okazała się u nas przyczynkiem do mnóstwa rozmów. Czytając  pomijaliśmy niektóre sceny czy słowa, bo uznaliśmy że są nieodpowiednie dla dziecka. Atrakcyjne ilustracje Doroty Wojciechowskiej dodatkowo ułatwiają przeniknięcie do królestwa Piotrusia Pana - Nibylandii.

2. "Lato Toli" Anna Włodarkiewicz - Wydawnictwo Zielona Sowa


Uwielbiamy czytać o przygodach Toli i jej rodziny, bo są to piękne, ciepłe, rodzinne opowiadania. Mamy u siebie dwa egzemplarze, jeden o wiośnie, a drugi o lecie właśnie. Musimy dokupić pozostałe części, bo jesteśmy bardzo ciekawi co spotka Tolę jesienią i zimą. Dziewczynka ma kochających rodziców, pełnych empatii, z którymi dużo rozmawia, cudowną dalszą rodzinę i przyjaciół. Rodzice uczą jej otwartości i wrażliwości oraz życia w kontakcie z naturą. To opowieści o zwyczajnym, codziennym życiu, w bliskości i poszanowaniu natury, ale jednocześnie o ważnych dla dziecka sprawach, o relacjach z najbliższymi, sąsiadami, kolegami. Ilustracje wykonane przez Olę Krzanowską przyjemnie uzupełniają treść. W bardzo dobrej cenie książkę można znaleźć w księgarni internetowej Livro.pl.

3. "Listy od Feliksa. Nowe przygody" A. Langen, C. Droop - Wydawnictwo Mamika


Pisałam już na blogu o poprzednich częściach przygód pluszowego zająca. Tym razem Feliks rozpoczyna swoje przygody odlatując skonstruowanym przez Zosię balonem. Wkrótce zaczynają do stęsknionej Zosi spływać listy z Księżyca, Afryki, Karaibów, lasów tropikalnych i kontynentu australijskiego. Wszystkie są zabawne, opisujące szereg ciekawostek o środowisku naturalnym i otaczającym nas świecie. Fajne w książce jest to, że listy umieszczone są w prawdziwych kopertach, bo dziecko wówczas z ogromnym zainteresowaniem wyjmuje je i z wypiekami na twarzy czeka na kolejne przygody Feliksa. Dodatkowo w tej części znaleźć można zdjęcie przestrzeni kosmicznej wykonanej przez NASA, australijski znak drogowy czy alfabet morski. Jestem pewna, że każde dziecko z zainteresowaniem sięgnie po książki o przygodach tego sympatycznego królika. Do kupienia TU.

4. "Poczytam ci mamo. Elementarz" Beata Ostrowicka - Wydawnictwo Nasza Księgarnia


To jeden z ulubionych elementarzy Alexa, co zresztą wcale mnie nie dziwi, ponieważ to świetna pomoc dla dzieci rozpoczynających naukę czytania. W elementarzu znajdziecie opowiadania o Antku i Lence, którzy mieszkają w bliźniaku, ich rodzinach i kolegach. Książka podzielona jest na poziomy, etapy, które pozwolą dziecku nauczyć się, a następnie doskonalić naukę czytania. Pierwszy etap wprowadza czytanie globalne, sporo tu ilustracji, w następnej części znajdują się teksty tworzone zgodnie z zasadą "jak się pisze, tak się czyta", w trzeciej natomiast teksty są już obszerniejsze i pojawiają się wszystkie litery alfabetu. Elementarz w znacznie obniżonej cenie można kupić TUTAJ.

5. "Kajtek i Tosia" Wieslander Jujja i Wieslander Tomas - Wydawnictwo Zakamarki



Oj jak my bardzo lubimy przygody tej dwójki rezolutnych dzieciaków. Kajtek i Tosia przyjaźnią się i bawią razem codziennie, a później Kajtek każdego wieczora opowiada swojemu Misiowi o tym, co wydarzyło się w ciągu dnia. A wydarza się naprawdę sporo, bo przyjaciele znajdują jamnika, hodują kijanki czy jeżdżą na nartach w domu. A bywa i tak, że gubią się w lesie. Pełne humoru, ciepła opowiadania spotkają się z entuzjazmem każdego dziecka. Kupicie TU.

6. "Hortensja i cień" O'Hara Natalia i O'Hara Lauren - Wydawnictwo Prószyński Media


Mnie zachwycają przepiękne, klimatyczne, folkowe, malowane akwarelami ilustracje, które nadają opowieści charakter. To książka, która traktuje o dziecięcych lękach i obawach, często dla nas dorosłych zbyt oczywistych i naturalnych rzeczach co sprawia, że zwyczajnie je bagatelizujemy. Z drugiej jednak strony pokazuje to, że w wielu przypadkach strach ma tylko wielkie oczy. To historia małej dziewczynki imieniem Hortensja, którą przeraża "prześladujący" ją cień rosnący z godziny na godzinę. Postanawia więc się go pozbyć. Kiedy w końcu tak się staje, zaczyna za nim tęsknić. Dlaczego? O tym przeczytacie w książce. Do kupienia TU.



Obsługiwane przez usługę Blogger.